DARMOWA DOSTAWA od 199,00 zł
DARMOWA DOSTAWA od 199,00 zł
DARMOWA DOSTAWA od 199,00 zł
DARMOWA DOSTAWA od 199,00 zł
DARMOWA DOSTAWA od 199,00 zł
DARMOWA DOSTAWA od 199,00 zł
DARMOWA DOSTAWA od 199,00 zł

Ergonomia stanowiska pracy biurowej: wpływ wysokości monitora na komfort i zdrowie

2023-10-31
Ergonomia stanowiska pracy biurowej: wpływ wysokości monitora na komfort i zdrowie

Ergonomia stanowiska pracy biurowej jest kluczowa dla zdrowia i komfortu pracowników. Jednym z kluczowych aspektów ergonomii jest odpowiednie ustawienie wysokości biurka i monitora. W niniejszym artykule omówimy znaczenie tego ustawienia, jego wpływ na ergonomię pracy oraz zagrożenia związane z nieprawidłowym siedzeniem przy stanowisku biurowym. Ponadto dowiemy się, jakie produkty możemy wybierać przy aranżacji stanowiska komputerowego, aby im zapobiegać.

Jakie są zagrożenia wynikające z nieprawidłowej postawy w pracy biurowej?

Nieprawidłowe siedzenie przy stanowisku pracy komputerowej niesie ze sobą liczne zagrożenia zdrowotne, którym warto przyjrzeć się bliżej. Bóle pleców są jednym z powszechnych problemów wynikających z niewłaściwego ustawienia biurka i monitora. Szczególnie odczuwalne stają się bóle w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które mogą stać się uciążliwe i wpłynąć negatywnie na codzienne funkcjonowanie.

Kolejnym częstym problemem jest ból szyi, a także ramion. Monitor ustawiony zbyt wysoko lub zbyt nisko zmusza nas do niezdrowych pozycji, co może prowadzić do napięcia mięśni w obrębie szyi i ramion. Bóle te, choć na początku subtelne, z czasem mogą stać się uciążliwe.

Bóle oczu to również częsty objaw nieprawidłowego ustawienia monitora. Zbyt bliska odległość od ekranu lub niewłaściwe ustawienie kąta widzenia mogą prowadzić do bólu i zmęczenia oczu. To problem, który może znacząco obniżyć komfort pracy.

Długotrwałe siedzenie przy biurku bez odpowiednich przerw może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołów cieśni nadgarstka, zwanych CTS. Ten stan charakteryzuje się bolesnymi dolegliwościami i drętwieniem rąk, co znacząco utrudnia wykonywanie codziennych zadań.

Niewłaściwe ustawienie stanowiska pracy może również prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni, zwłaszcza w okolicach szyi, pleców i ramion. To z kolei może skutkować dyskomfortem i bólami mięśniowymi, utrudniając skupienie się na pracy.

W dłuższej perspektywie czasu praca w pozycji siedzącej ma wpływ na całe ciało. Osoby pracujące w takich warunkach często doświadczają osłabienia mięśni nóg i pleców. To z kolei może prowadzić do problemów z postawą, co jest istotnym aspektem zdrowia kręgosłupa i układu mięśniowego.

Ostatecznie, praca siedząca ma wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Zbyt duża ilość czasu spędzona w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko chorób serca, co stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia.

Dlatego tak istotne jest, aby zadbać o ergonomiczne ustawienie stanowiska pracy, przerywając siedzenie krótkimi przerwami na rozciąganie i ruch. Zdrowie jest cenniejsze niż cokolwiek, dlatego dbanie o odpowiednie ustawienie monitora i biurka to inwestycja w komfort pracy i dobre samopoczucie przez wiele lat.

 

Jak powinniśmy ustawić monitor, aby zadbać o prawidłową postawę i wyeliminować ryzyko kontuzji i chorób?

Prawidłowe ustawienie monitora na stanowisku komputerowym jest kluczowe dla zapewnienia komfortu pracy i zdrowia oczu. Oto kilka wskazówek dotyczących ergonomicznego ustawienia monitora:

  1. Wysokość monitora: Monitor powinien być umieszczony na tyle wysoko, aby górna krawędź ekranu była na poziomie oczu lub nieco poniżej. W praktyce kąt będzie wynosił pomiędzy 15°, a 20° stopniami poniżej płaszczyzny oczu. Powierzchnia ekranu powinna być lekko odchylona do tyłu w granicach od 5° do 10°. To zapewni naturalne ułożenie szyi i uniknie nadmiernego skłonu głowy do przodu. W przypadku wielu monitorów warto dostosować każdy z nich do właściwej wysokości. 

  2. Odległość od monitora: Idealna odległość od monitora wynosi około 50-70 centymetrów. Monitor nie powinien być zbyt blisko, aby uniknąć nadmiernego napinania oczu, ani zbyt daleko, co może prowadzić do niewygodnego skupiania wzroku.

  3. Kąt widzenia: Monitor powinien być umieszczony prostopadle do linii wzroku, zminimalizowana ilość odblasków i błyszczenia. Kąt nachylenia monitora można dostosować tak, aby ekran był dobrze widoczny, a tekst czy grafika czytelne.

  4. Jasność i kontrast: Dostosuj jasność i kontrast monitora do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Zbyt jasny lub zbyt ciemny ekran może męczyć oczy.

  5. Ergonomiczne siedzisko: Ważne jest również, aby monitor był kompatybilny z ergonomicznym krzesłem i biurkiem. Wysokość krzesła powinna być dostosowana do monitora, a siedzisko i oparcie krzesła powinny zapewniać wygodne podparcie dla pleców i nóg.

  6. Przerwy i ćwiczenia: Nawet przy idealnym ustawieniu monitora, warto regularnie przerywać pracę, robić krótkie przerwy, wstawać, rozciągać ciało i ćwiczyć oczy. To pomoże zmniejszyć zmęczenie i napięcie mięśni.

  7. Używanie filtrów ochronnych: Jeśli pracujesz w miejscu o słabym oświetleniu lub często korzystasz z komputera w nocy, warto rozważyć użycie filtrów ochronnych na monitorze, które zmniejszą emisję niebieskiego światła, znacząco wpływającego na jakość snu.

  8. Okulary i ochrona wzroku: Osoby noszące okulary korekcyjne mogą skonsultować się z okulistą w celu dostosowania soczewek do pracy przy komputerze. Istnieją także specjalne okulary komputerowe z powłokami antyrefleksyjnymi, które pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu.

Pamiętaj, że każdy może mieć nieco inny komfort pracy, dlatego warto dostosować te wskazówki do swoich własnych potrzeb i odczuć. Dobre ustawienie monitora to klucz do zachowania zdrowia oczu i komfortu pracy przy stanowisku komputerowym.

 

Uchwyty do monitorów, które pozwolą Ci na swobodne ustawienie monitora w prawidłowej pozycji

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, marka Spacetronik opracowała kolejne nowe modele uchwytów do monitorów, które dają Ci jeszcze większą możliwość regulacji. Mamy zaszczyt zaprezentować modele SPA-H120SPA-H121 oraz SPA-H112

Uchwyt do monitora i laptopa Spacetronik SPA-H121

Współcześnie wiele biur jest wyposażonych w monitory, a niekiedy także laptopy. Jednak to zwykle zajmuje dużo cennej przestrzeni na biurku, co może wpłynąć na komfort pracy. Firma Spacetronik prezentuje rozwiązanie w postaci uchwytu na monitor i laptopa. Ten uchwyt umożliwia zamontowanie monitora i laptopa nad biurkiem, dzięki czemu zyskujesz więcej przestrzeni do pracy. Uchwyt SPA-H121 jest w stanie udźwignąć laptopa o masie do 4,5 kilograma, co sprawia, że jest kompatybilny z wieloma modelami. Dzięki niemu zyskasz więcej wolnej przestrzeni na biurku. Model ten oferuje dwa rodzaje mocowania: przelotkę i zacisk. Druga opcja jest szczególnie interesująca, ponieważ nie wymaga wiercenia w biurku. Uchwyt do monitora oraz laptopa SPA-H121 zapewnia dużą elastyczność w dostosowaniu pozycji monitora i laptopa. Możesz regulować kąt nachylenia i obrotu w zakresie od +90° do -90°, co umożliwia dostosowanie ekranu do swoich potrzeb. Dzięki temu możesz pracować zarówno na pionowym, jak i poziomym monitorze. Dodatkowo posiada organizer do kabli, który pomaga utrzymać porządek na biurku.

 

Uchwyt monitora SPA-H112 - wyjątkowo długie ramię dla lepszej regulacji

Jednym z wyjątkowych cech modelu uchwytu do monitora SPA-H112 jest jego długie ramię o maksymalnym zasięgu wynoszącym aż 514 mm. To oznacza, że możesz dostosować pozycję monitora do swoich potrzeb w dowolnym środowisku pracy. Czy pracujesz w dużym biurze, pracowni, czy małym pomieszczeniu, w którym każdy centymetr przestrzeni jest cenny? Ten uchwyt monitora da Ci maksymalną elastyczność, niezależnie od sytuacji. Montaż jest szybki i bezinwazyjny. Wystarczy przymocować uchwyt do krawędzi biurka o grubości od 10 do 50 mm. Możesz go również łatwo przenieść i zamontować na innym biurku, bez pozostawiania trwałych śladów. Niezależnie od tego, czy jesteś programistą, który spędza godziny przy kodowaniu, czy po prostu chcesz swobodnie przesuwać monitor w zależności od potrzeb, uchwyt SPA-H112 daje Ci wiele opcji dostosowania pozycji monitora. Możesz regulować kąt nachylenia, obrotu i pochylenia ekranu w zakresie od +90° do -90°. Długość ramienia wynosząca 514 mm pozwala na ustawienie ekranu dokładnie tak, jak chcesz, co pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i zdrowie.

 

Uchwyt SPA-H120 - wysoki uchwyt na dwa monitory

Analogicznie do modelu powyżej marka Spacetronik również zadbała o użytkowników dwóch monitorów. Uchwyt SPA-H120 może pochwalić się zaletami jak poprzednicy - tu również mamy długie ramię o niespotykanym na rynku zasięgu, możliwości regulacji, perfekcyjne wykończenie oraz możliwość bezinwazyjnego montażu. Ten model z serii H wyróżnia się jednak dwoma uchwytami typu VESA na dwa monitory. Jest niezwykle stabilny, wyposażony w 2 porty USB 3.0 i posiada wbudowany organizer na kable. Możesz pracować zarówno na stojąco, jak i siedząco, regulując monitory zgodnie z własnymi preferencjami. Dzięki temu poprawisz swoje samopoczucie i komfort pracy.

 

Wysoka jakość wykonania - uchwyty do monitorów z serii H

Zarówno uchwyt biurowy SPA-H112 jak i SPA-H121 oraz SPA-H120 zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów, w tym aluminium, stal i tworzywo sztuczne. Zdolność do udźwignięcia maksymalnie 8 kilogramów (średnia waga monitora wynosi około 5 kg) sprawia, że każdy z nich jest kompatybilny z większością monitorów o przekątnej ekranu od 17 do 32 cali, w tym monitorów zakrzywionych. Modele te zostały pokryte proszkowym malowaniem, co zmniejsza ryzyko korozji. Dodatkowo, malowanie proszkowe jest bardziej ekologiczne niż tradycyjne metody malowania, co oznacza mniejszą emisję toksycznych substancji do środowiska.

Dzięki uchwytom monitora Spacetronik SPA serii H zyskasz więcej przestrzeni, komfortu i elastyczności w swoim miejscu pracy. Dbając o swoje zdrowie i zwiększając produktywność, stworzysz bardziej przyjemne i efektywne środowisko pracy. Zamów swój uchwyt już dziś i ciesz się nowym poziomem wygody!

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 60 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Wszystko przebiegło w tempie iście ekspresowym.
2024-03-24
Super! Szybko i sprawnie a przede wszystkim kabel działa prawidłowo w 4k z eARC i Dolby Atmos. Mój poprzedni optyczny kabel HDMI przerywał z włączonym eARC a samo eARC nigdy nie działało. Szczerze polecam bo nie jest łatwo o dobry kabel.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel